Szanowni pacjenci,
W ostatnich dniach zmienił się sposób udostępniania dokumentacji medycznej pacjenta. Prawidłowy wniosek można pobrać w naszej przychodni lub przez stronę -> TUTAJ.
Zachęcamy również do zapoznania się z przygotowaną przez nas INSTRUKCJĄ wypełniania wniosku.
Dokumentację Medyczną udostępnia się NA WNIOSEK:
Pacjentowi, którego ta dokumentacja dotyczy,
Przedstawicielowi ustawowemu pacjenta, za okazaniem odpowiedniego dokumentu:
rodzicowi, do chwili ukończenia przez dziecko 18 roku życia,
opiekunowi ustawowemu przez sąd, za okazaniem stosowanego orzeczenie (opieka nad małoletnim, opieka na niepełnosprawnym, opieka nad ubezwłasnowolnionym)
Osobie upoważnionej przez pacjenta za życia. Osoba taka podana została w stosownym dokumencie upoważniającym, odnotowanym w historii zdrowia i choroby pacjenta.
lnnej osobie niż podane wcześniej, za okazaniem stosownego upoważnienia. Upoważnienie to dla swojej ważności musi być sporządzone w obecności pracownika upoważnionego do wydania dokumentacji medycznej (wymagana obecność pacjenta upoważniającego) lub upoważnienie musi być zaopatrzone w notarialnie lub urzędowo poświadczony podpis upoważniającego.
Dokumentacja medyczna jest udostępniona:
do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych, z zapewnieniem pacjentowi lub innym uprawnionym organom lub podmiotom możliwości sporządzenia notatek lub zdjęć;
przez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku;
przez wydanie oryginału za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także w przypadku gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta;
za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej;
na informatycznym nośniku danych.
Za udostępnianie dokumentacji medycznej może być pobrana opłata,z wyjątkiem:
Gdy dokumentacja udostępniana jest pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu, po razy pierwszy w żądanym zakresie,
W przypadku udostępniania organom rentowym,
w związku z postępowaniem przez wojewódzką komisję do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych,
w przypadku udostępniania dokumentacji medycznej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Agencji Badań Medycznych,
Opłatę za udostępnianie dokumentacji medycznej ustala podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych.
Maksymalna wysokość opłaty za:
jedną stronę wyciągu albo odpisu dokumentacji medycznej - nie może przekraczać 0,002*
jedną stronę kopii albo wydruku dokumentacji medycznej - nie może przekraczać 0,00007*
udostępnianie dokumentacji medycznej na informatycznym nośniku danych - nie może przekraczać 0,0004*
*) przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku urzędowym Rzeczypospolitej polskiej “Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ogłoszenie.
Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych przechowuje dokumentację medyczną przez okres 20 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dodano ostatni wpis z wyjątkami.
Comentários