top of page
  • Zdjęcie autoraDomestica

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Drodzy Pacjenci,

Znaleźliśmy się wszyscy w wyjątkowej sytuacji. Nakazy, restrykcje, ograniczenia. Kto by pomyślał jeszcze pół roku temu, że matury, egzaminy ósmoklasisty zostaną przesunięte, będziemy siedzieć z dziećmi w domu, część z nas będzie pracować zdalnie, a ponadto bardzo powszechne będą teleporady? Nagle w naszym życiu pojawił się nowy bodziec stresowy, który nałożył się na dotychczasowe zmartwienia i problemy dodatkowo zaburzając codzienny rytm życia każdego z nas. Mamy też różną zdolność adaptowania się do nowej rzeczywistości. Jak zatem poradzić sobie, kiedy wszystko nas przytłacza, a zamknięcie w czterech ścianach daje się we znaki? Zebraliśmy dla Was parę rad, polecanych przez ekspertów z WHO i NHS, które również naszym zdaniem pomogą Wam zadbać o Wasze zdrowie psychiczne:

1. Ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych i trzymaj się faktów Wiele stron komentuje nowe przyrosty, zgony pacjentów na COVID-19. Często są to tak zwane „fake newsy”, zalewani informacjami z każdej strony, możemy odczuwać niepokój, mogą potęgować się negatywne emocje. Warto sprawdzać informacje w wiarygodnych źródłach, raz- maksymalnie dwa razy dziennie, w ściśle określonych godzinach, o stałych porach, tak, aby nie przytłaczał nas nadmiar informacji.

Polecamy strony:

2. Pozostań w kontakcie z innymi ludźmi

I nie chodzi o to, aby wybrać się do sąsiadki na Waszą ulubioną kawkę. Korzystaj z telefonu, internetu, rozmawiaj, mów o swoich obawach, emocjach, problemach, śmiejcie się, żartujcie, tak jak robiłyście lub robiliście to dotychczas przy kawie…

Z tym, że teraz każda/każdy z Was musi pić kawę u siebie. Zachęcamy do pozostania w stałym kontakcie telefonicznie, online z przyjaciółmi, rodziną. Rozmowa z lubianymi przez nas ludźmi obniża napięcie, poprawia nastrój. A to, zdecydowanie wpływa na jakość naszego zdrowia psychicznego.


3. Aktywność fizyczna Może się wydawać, że aktywność fizyczna nie ma wpływu na nasze zdrowie psychiczne. Ba, po co tak się męczyć, kiedy można poleżeć na kanapie? Są jednak badania, które mówią, że osoby, które poświęcają dziennie około 30 minut na jakąkolwiek aktywność fizyczną, rzadziej chorują na depresję. Ponadto sport wpływa na koncentrację umysłu i sprawność intelektualną. Co możecie robić?

Wyjdźcie na spacer do lasu, pamiętając oczywiście o unikaniu skupisk ludzi. Rower, bieganie – nawet po własnym podwórku, plewienie w ogródku, koszenie trawnika? Spacer z psem, spacer z kijkami – możliwości jest wiele, ogranicza nas tylko brak wyobraźni.


Wiele kanałów proponuje darmową

aktywność fizyczną. Sport da Wam,

ukojenie i odpręży myśli od natłoku informacji. Oczywiście na początek nic forsującego ciało, nie chcemy, abyście nabawili się kontuzji. Zobaczcie co przygotowała dla Was Akademia NFZ. Oprócz sportu, znajdą tam Państwo informacje o wsparciu psychicznym.

4. Zdrowy sen

Niedobór snu wpływa na problemy z koncentracją, ma ogromny wpływ na rozdrażnienie i samopoczucie kolejnego dnia. Ważny jest odpowiednio długi, tj. około 6-8 godzin dziennie, nieprzerwany sen w zaciemnionym miejscu. Warto teraz zadbać o regularność snu, zasypiać i budzić się o stałych porach, unikać słodkich produktów, nikotyny i kofeiny przed snem. Co więcej unikajcie zasypiania z telefonem w ręce, naświetlanie jasnym światłem przed snem, zaburza biologiczne rytmy zapotrzebowania na sen.

5. Odżywianie

Siedzimy w domach, zachęcamy mocno do zadbania o regularność posiłków.

Smaczne, zbilansowane, pełnowartościowe pokarmy, również wpływają na nasze samopoczucie.


Zadbajmy w tym czasie o to, aby na talerzu było kolorowo, zgodnie z piramidą zdrowego żywienia. Ważna jest odpowiednia ilość wypijanej wody. Każdy z nas zna osobę, która

jak dobrze poje, jest bardziej szczęśliwa niż przed jedzeniem? No właśnie, dobre jedzenie pobudza stymulację endorfin, czyli hormonów szczęścia w naszym mózgu.PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA


6. Emocje

Ważna jest umiejętność nazwania emocji. Jeśli jestem w tym momencie zły, dlaczego tak się dzieje? Co wpływa na mój smutek, niepokój? Co daje mi radość? Nazywanie swoich emocji, uczy odpowiedzialności za swoje zachowanie i uczy pracy nad sobą. Zastanów się, co można poprawić, usunąć, dodać od siebie, dla siebie w Twoim otoczeniu?

7. Rób to co lubisz- wisienka na torcie, nie zaniedbuj hobby!

Często z powodu wzmożonego lęku, napięcia i przygnębienia ludzie rezygnują z podejmowania aktywności, które dotychczas sprawiały im radość. To błąd! Eksperci radzą, aby na ile to możliwe, kontynuować i rozwijać swoje hobby oraz pasje. Polecają też uczenie się nowych rzeczy i znajdowanie nowych form relaksu.
Kryzys psychiczny w czasie epidemii: kontakty

  • W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia nie czekaj i dzwoń na numer 112, ale nie blokuj tej linii, jeśli szukasz konsultacji z psychologiem lub psychiatrą.

  • W sytuacji, gdy doświadczasz kryzysu psychicznego lub zauważasz go u bliskiej osoby, możesz przez całą dobę zadzwonić na bezpłatny telefon do Centrum Wsparcia prowadzonego przez Fundację ITAKA. Pod numerem 800 70 2222 przez wszystkie dni tygodnia dyżurują specjaliści: psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy.

  • Przez całą dobę działa też telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: 116 111.

  • Wojska Obrony Terytorialnej na polecenie ministra obrony narodowej uruchomiły pod numerem telefonu 800 100 102 specjalną, całodobową i bezpłatną infolinię ze wsparciem psychologicznym dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem SARS-CoV-2. Specjalistyczna pomoc udzielana jest przez psychologów wojskowych WOT.

  • Wykaz centrów zdrowia psychicznego wraz z danymi kontaktowymi znajdziesz na stronie: www.czp.org.pl, mapa wraz z danymi teleadresowymi znajduje się pod adresem: https://czp.org.pl/index.php/o-czp/

  • Wykaz środowiskowych centrów zdrowia psychicznego z danymi teleadresowymi znajdziesz pod adresem: https://sczp.med.pl/placowki

  • Poradnie zdrowia psychicznego, nawet jeśli ograniczają możliwość wizyty, mogą świadczyć pomoc zdalnie – zadzwoń do nich. Pamiętaj, że szpitale psychiatryczne także nie zawiesiły swojej działalności.

Gdy już wrócimy do normalności, zapraszamy Was do Ośrodka, chcielibyśmy rozpocząć wraz z Wami, naszymi Pacjentami program Wczesnego Wykrywania Depresji. O tym, co to depresja, co w programie i dla kogo jest on dedykowany opowiemy w następnym poście na blogu. Może chcecie też wiedzieć jak pomagać osobie z depresją, jak okazać jej wsparcie?

Jesteście zainteresowani? Podzielcie się odczuciami na naszej stronie na Facebooku. Chętnie się dowiemy, o czym chcielibyście się dowiedzieć, czekamy na komentarze, ale również na wiadomości prywatne na messegerze Domesticy. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

73 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
Post: Blog2_Post
bottom of page