top of page
  • Zdjęcie autoraDomestica

Samobadanie piersi

Zaktualizowano: 23 gru 2021

Drogie Panie,


15.10 - Europejski Dzień Walki z rakiem piersi.Gorąco Was zachęcamy do samobadania piersi, im wcześniej wykryjemy zmianę tym mamy lepsze rokowanie i szansę np. na operację oszczędzającą, bez konieczności usuwania całej piersi.Rak piersi jest na pierwszym miejscu co do częstości występowania nowotworów u kobiet. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia tego nowotworu?

  • predyspozycje genetyczne, w tym m.in. mutacje genów BRCA1, BRCA2,

  • wczesna pierwsza miesiączka, przed 12 r.ż.,

  • późna menopauza, po 55 r.ż.,

  • nadwaga po menopauzie,

  • bedzietność,

  • późno urodzone pierwsze dziecko - po 35r.ż.,

  • nadużywanie alkoholu,

  • dieta bogata w tłuszcze.

Właśnie ze względu na rosnącą częstość tego nowotworu bardzo ważne jest samobadanie! Przy samobadaniu wszystko czego potrzebujecie to Wasze ręce i regularność.

Kiedy najlepiej wykonywać takie badanie? 5-7 dni po miesiączce, kiedy nieco zmienia się konsystencja piersi. Należy unikać samobadania przed miesiączką, gdy piersi są bardziej tkliwe i opuchnięte.Jak właściwie badać piersi?

Stojąc nago przed lustrem unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się czy nie widzisz zmian w kształcie swoich piersi, czy skóra nie jest przebarwiona, czy nie marszczy się lub nie jest napięta. To samo skontroluj trzymając ręce na biodrach. Ściśnij swoją brodawkę i sprawdź czy nie wydziela się z niej płyn. Będąc pod prysznicem, połóż swoją lewą rękę z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. Powtórz to samo z prawą piersią.


Pamiętaj, że nie każdy wykryty guzek jest rakiem, ale każdy należy pokazać specjaliście. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, koniecznie udaj się do lekarza.

Piersi zarówno może badać lekarz ginekolog oraz lekarz rodzinny, jeśli coś odbiega od normy, koniecznie zgłoście to podczas wizyty.


Ponadto zachęcamy Was do skorzystania z USG w przypadku kobiet przed 40 rokiem życia oraz z mammografii dla Pań po 40 roku życia. W Polsce kobiety między 50 a 69 rokiem życia są objęte profilaktycznymi badaniami mammograficznymi raz na 2-3 lata.Źródło:


43 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


I commenti sono stati disattivati.
Post: Blog2_Post
bottom of page