top of page
  • Zdjęcie autoraDomestica

Stopy - punkt kulminacyjny w cukrzycy

Drodzy Pacjenci,


Ten post kierujemy do naszych słodkich pacjentów i ich rodzin ;)

Możemy wyróżnić cukrzycę typu pierwszego, leczoną insuliną, cukrzycę typu drugiego - dla Was bardziej znaną jako tą na diecie lub tabletkach i wiele, wiele innych, ale dziś nie o tym jakie mamy rodzaje cukrzycy, ale o stopach, które często pomijane, mogą być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Chcemy Wam zwrócić uwagę, aby dbać o nie należycie i uniknąć późnych powikłań.


Cukrzyca jest podstępną chorobą, na wstępie nie boli, ale sieje w organizmie spustoszenie. Warto przestrzegać higieny całego ciała i wykonywać samooobserwację.

Wszystko przez to, że cukrzyca może upośledzać działanie układu odpornościowego. Skutkiem tego może pojawiać się zwiększona podatność na zakażenia drobnoustrojami, łatwiej też dochodzi do rozwoju stanów zapalnych. Zjawiska te u cukrzyków trudniej poddają się leczeniu w porównaniu do osób zdrowych, dlatego konieczne jest dbanie o higienę w celu zapobiegania zakażeniom i powstawaniu stanów zapalnych oraz prowadzenie samoobserwacji, aby jak najszybciej wykryć niepożądane objawy czy zmiany i uniknąć rozwoju tzw. stopy cukrzycowej. Nieleczone zmiany mogą prowadzić nawet do amputacji kończyny, dlatego należy o nie dbać, aby tego uniknąć!  1. Oglądaj stopy codziennie, jeśli masz kłopoty ze schylaniem się, wykorzystaj do tego lusterko.

  2. Myj stopy codziennie w letniej i bieżącej wodzie, do mycia używaj mydła toaletowego, po umyciu dokładnie osusz stopy i przestrzenie między palcami.

  3. Paznokcie obcinaj prosto, najlepiej po kąpieli, bo paznokcie są bardziej miękkie i łatwiej je obcinać.

  4. Noś wygodne i dopasowane obuwie, przed włożeniem butów sprawdź czy nie ma w nich ostrych przedmiotów np. kamieni, gwoździ.

  5. Nigdy nie chodź boso.

  6. Nie usuwaj samodzielnie modzeli i odcisków, nie stosuj kremów, płynów ani plastrów przeciw odciskom, w celu ich usunięcia zgłoś się do podologa; poinformuj, że chorujesz na cukrzycę!

  7. Unikaj nadmiernego ogrzewania i oziębiania stóp, nie używaj do ogrzewania stóp elektrycznych grzejników i innych otwartych źródeł ciepła – może to prowadzić do poparzenia.
Jeżeli zauważysz zaczerwienienie, zasinienie, obrzęk, ranę na skórze stóp natychmiast zgłoś się do lekarza!
Jeśli macie jakieś pytania, czujecie się zagubieni w chorobie - przypominamy, że stworzyliśmy dla Was programy edukacyjne i nasze Pielęgniarki postarają się wyjaśnić Wam wszystkie zawiłości choroby - wystarczy tylko umówić się w rejestracji na lekcję edukacyjną.

56 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
Post: Blog2_Post
bottom of page