top of page
  • Zdjęcie autoraDomestica

Ruchy migracyjne, a choroby zakaźne

Zaktualizowano: 15 mar

Drodzy Pacjenci,

Obserwując napływ naszych wschodnich sąsiadów do Polski, chcielibyśmy zwrócić Państwu uwagę na możliwość pojawienia się ognisk epidemicznych chorób zakaźnych, które mimo, że u nas zdarzają się rzadko, są częstsze na Ukrainie przez mniejszą wszczepialność tamtejszych pacjentów, a w związku z nasiloną migracją, takie ogniska mogą pojawić się również u nas i spowodować zagrożenie dla nieuodpornionych pacjentów.


Chcemy zachęcić do profilaktyki chorób zakaźnych jakimi są szczepienia, skuteczne, bezpieczne. Chcemy zwrócić uwagę na profilaktykę przeciwko odrze, śwince, różyce, polio, meningokokom i pneumokokom.


MMR - szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce


Szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce są zalecane (tzn. niefinansowane z budżetu Ministra Zdrowia) osobom:

  • nieszczepionym przeciw odrze, śwince i różyczce w ramach szczepień obowiązkowych, dwie dawki szczepionki w odstępie co najmniej 4 tygodni,

  • młodym kobietom, zwłaszcza pracującym w środowiskach dziecięcych (przedszkola, szkoły, szpitale, przychodnie) i młodym mężczyznom dla zapobiegania różyczce wrodzonej szczególnie nieszczepionym w ramach szczepień obowiązkowych.

Nie zaleca się podawania szczepionki w okresie ciąży, a przez 1 miesiąc po szczepieniu nie należy zachodzić w ciążę.


Powszechne szczepienia przeciw odrze rozpoczęto w Polsce w 1975 roku. Dlatego wszystkim urodzonym przed 1975 rokiem zalecamy uzupełnienie szczepienia, w związku z nasilonym ruchem migracyjnym.

Szacuje się, że w 2018 roku odnotowano 54 tysiące zachorowań na odrę na Ukrainie, w Polsce 339, z kolei wyszczepialność przeciwko odrze, śwince i różyczce wynosi odpowiednio 46% populacji ukraińskiej vs 91.9% populacji polskiej - dane na rok 2018.


Są to dane z publikacji: "Zdrowie Publiczne i Zarządzanie 2018; 16 (4): 232–240
www.ejournals.eu/Zdrowie-Publiczne-i-Zarzadzanie, doi:10.4467/20842627OZ.18.026.10564"

Z przykrością obserwujemy spadek poziomu wyszczepienia naszej populacji, w związku z czym zwiększa się ryzyko pojawienia się ognisk epidemicznych.


Koszt szczepionki waha się między 80, a 120zł - można ją wykupić w aptece po uzyskaniu recepty od lekarza rodzinnego.
IPV - szczepienie przeciwko poliomyelitis


Obecnie w Polsce nie ma przypadków zachorowań na polio, dzięki masowym szczepieniom dzieci. Jednak w 2015 roku wirusa wyizolowano od 2 dzieci na Ukrainie, a w 2021roku, wirusa wyizolowano od 8 osób. Co więcej ryzyko rozprzestrzenienia się choroby na poziomie krajowym na Ukrainie WHO ocenia jako wysokie ze względu na historycznie niski poziom zaszczepienia. Stan zaszczepienia przeciw polio na Ukrainie dzieci do 1. roku życia w ciągu pierwszych 8 miesięcy 2021 roku wynosił 53 %, co oznacza, że bez podjęcia dodatkowych działań, nie uda się osiągnąć wymaganego poziomu odporności zbiorowej wynoszącej 90%. Szczepienie uzupełniające zalecamy pacjentom urodzonym przed 1953 rokiem, którzy nie zostali uodpornieni przeciwko poliomyelitis. Masowe szczepienia wprowadzono w listopadzie 1958 – u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat w Polsce,

Poliomyelitis jest bardzo ciężką chorobą zakaźną. Przed wprowadzeniem szczepień było przyczyną tysięcy zgonów rocznie oraz wielokrotnie większej liczby przypadków trwałego inwalidztwa u dzieci w wieku szkolnym na świecie.


Koszt szczepienia wynosi ok 65-80zł.

Aby nabyć szczepionkę wymagana jest recepta od lekarza rodzinnego.Zachęcamy do rozważenia skorzystania z tej formy profilaktyki.Wpis powstał w oparciu o dane i ikonografiki ze strony szczepienia.pzh.gov.pl
57 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

E-rejestracja

Comments


Commenting has been turned off.
Post: Blog2_Post
bottom of page