top of page
  • Zdjęcie autoraDomestica

Zdrowy plecak = zdrowe plecy.

Zaktualizowano: 23 gru 2021

Drodzy Pacjenci, Kochane Dzieci,


Z okazji rozpoczęcia roku przedszkolnego i szkolnego, chcemy życzyć Wam, aby ten rok wypełniała radość odkrywania i doświadczania świata. Wyznaczajcie sobie inspirujące, dalekosiężne cele, pracujcie zawsze na miarę swoich sił i możliwości, zdobywajcie edukacyjne szczyty.Mamy nadzieję, że z wielką radością przekroczyliście dziś próg szkoły witając się z przyjaciółmi i nauczycielami. W związku z początkiem roku przygotowaliśmy dziś dla Was garść informacji jak w tym okresie zadbać o Wasze plecy, ponieważ nieodpowiednio dobrany plecak lub tornister mogą prowadzić do skrzywień kręgosłupa i przeciążeń stawów. Aby zadbać o zdrowy kręgosłup ważny jest prawidłowy dobór plecaka i jego zawartości,


Wady postawy występują u 30-60% dzieci i młodzieży. Ponad połowa nieprawidłowości dotyczy zmian w elementach szkieletowych bezpośrednio związanych z kręgosłupem oraz zaburzeń kończyn górnych i dolnych. Co więcej, noszenie nadmiernie obciążonego plecaka może mieć wpływ na zmniejszenie pojemności płuc dziecka. 56% dzieci ze szkół podstawowych skarży się na ból pleców, zwłaszcza odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa.IM LŻEJ TYM LEPIEJ


Instytut Matki i Dziecka zaleca, żeby plecak dziecka ważył maksymalnie 10% masy ciała dziecka w przypadku dzieci młodszych i 15% masy jego ciała dla dzieci powyżej 13r.ż.. Zwiększenie ciężaru plecaka do 20% masy ciała dziecka zaczyna powodować szereg negatywnych skutków:

  • nieprawidłowe pochylenie ciała ku przodowi

  • zaburzenie postawy i równowagi

  • przeciążenie stawów

  • zaburzenia krzywizn kręgosłupa.

Gdy ciężar rośnie, te nieprawidłowości pogłębiają się.
DOPASUJ WIELKOŚĆ I KSZTAŁTGórna krawędź plecaka lub tornistra powinna znajdować się na wysokości ramion dziecka, a dolna na poziomie kości miednicy, czyli nie może sięgać niżej niż 5 do 10 cm względem linii talii, obniżenie plecaka poniżej miednicy wywoła kompensacyjne pochylenie się do przodu i pogłębi wady postawy. Ważna jest odpowiednia regulacja szelek. Anatomicznie ukształtowany system paneli i usztywnienie tyłu plecaka lub tornistra umożliwia prawidłowe ułożenie łopatek i obręczy barkowej oraz stabilizację obręczy biodrowej.

Szerokie i miękkie szelki zapewniają komfort noszenia i nie obciążają barków. Płynna regulacja długości szelek umożliwia dopasowanie tornistra lub plecaka do wzrostu dziecka, co pomaga zachować prostą sylwetkę.


ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWOLiczne elementy odblaskowe zwiększają widoczność dziecka, dzięki czemu podnoszą jego bezpieczeństwo na drodze do szkoły i ze szkoły do domu.NOŚ PLECAK NA OBU RAMIONACH


Bardzo ważne jest symetryczne rozłożenie obciążenia. Noszenie plecaka przewieszonego przez ramię na jednej szelce wymusza nieprawidłowe ułożenie ciała. Może to skutkować bólem szyi i pleców, a także przyczynić się do powstania trwałej wady postawy u dziecka.


PAKUJ MĄDRZE


Cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie i bliżej pleców, a lżejsze wyżej i bliżej zewnętrznej części plecaka. Dzięki temu, główny ciężar znajdzie się blisko środka ciężkości dziecka, co ułatwi utrzymanie prawidłowej sylwetki.


Pamiętajmy, że zdrowy plecak to nie wszystko. Zapewnijmy dzieciom

właściwą aktywność fizyczną i pomagajmy wyrobić odpowiednie nawyki ruchowe oraz właściwą postawę ciała podczas spożywania posiłków odrabiania lekcji czy oglądania telewizji.Drogie Dzieci, Drodzy Rodzice mamy nadzieję, że zwrócicie teraz większą uwagę na zawartość Waszego plecaka i zdrowie Waszych pleców stosując się do wyżej wypisanych zasad.


Na sam koniec, chociaż wiemy, że mamy odpowiedzialną młodzież w naszej gminie przypominamy o wspólnych zasadach bezpieczeństwa, o noszeniu maseczek, o dystansie i częstej dezynfekcji rąk i powierzchni oraz częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których macie lekcje.


Życzymy Wam dużo zdrowia i jak najdłuższej nauki stacjonarnej.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

E-rejestracja

Post: Blog2_Post
bottom of page